Amarant: Nesmrtelný a svatý

Tato druhově rozmanitá rostlina, která se česky nazývá „laskavec“, pochází z hornatých oblastí Mexika a And. Aztékové ho spojovali s nesmrtelností, byl významnou součástí obětin bohům. Mayové ho nazývali „svaté zrno“. Současný botanický název pochází z řeckého amarantos – nevadnoucí.

Z více než 60-ti druhů jsou nejvýznamnější semenné a listové typy. Do první skupiny patří laskavec červenoklasý (Amaranthus hypochondriacus), krvavý (A. cruentus), pochybný (A. dubius) a ocasatý (A. caudatus). Jako listová zelenina slouží laskavec tříbarevný (A. tricolor). Mayové, Aztékové a Inkové pěstovali laskavec dříve než kukuřici a fazole. Archeologické nálezy určují počátek jeho pěstování do doby před 5 – 7 tisíci lety.

Aztékové laskavec využívali na potravinářské i náboženské účely. Ve sváteční dny se připravovalo z laskavcové mouky a medu těsto a tvarovaly se z něj figurky příslušných božstev. Po kolonizaci bylo, z důvodu potírání původních zvyků, pěstování laskavce zakázáno a pole vypálena. Návrat k pěstování sahá na začátek 18. stol., kdy se začal pěstovat zejména jako dekorativní rostlina, se kterou se můžete setkat i v našich zahradách.

Koncem 19. stol. bylo zdokumentováno pěstování laskavce v himálajských údolích (přestože není mrazuvzdorný), a ve východní Africe. V současné době lze zástupce tohoto rodu najít prakticky na všech kontinentech, mnohde jako obtížný plevel.

 

Proč si amarant ceníme?

Semenné druhy jsou řazeny mezi pseudoobilniny a patří k nejvýživnějším rostlinám na světě. Pro absenci tzv. lepkových bílkovin jsou výrobky vhodné pro bezlepkovou dietu. Z mouky se připravuje pečivo a těstoviny.

Semena laskavce mají vysokou výživnou hodnotu, která převyšuje všechny nejvýznamnější obiloviny. V průměru obsahují 16% bílkovin, 7,5% tuku, 62% sacharidů, 4,2% vlákniny.

Bílkoviny – v porovnání s ostatními obilninami má laskavcové semeno vyšší obsah bílkovin, příznivější složení esenciálních aminokyselin, zejména lyzinu a tryptofanu.

Tuky – jejich obsah je 6 – 9%, což je 2 – 3x více než u tradičních obilovin. Z mastných kyselin jsou zastoupeny – linolová, olejová, palmitová, stearová, linolenová.

V tuku je obsažen skvalen, který je součástí buněčných membrán. Patří mezi nejdůležitější složky kůže ovlivňující její metabolismus. Je součástí syntézy sterolů, včetně steroidních hormonů a vitamínu D v lidském těle.

Cukry – obsah je srovnatelný s jinými cereáliemi. Škrobová zrna jsou ve formě extrémně malých částic – tzv. mikrogranulární škrob a odlišuje se i složení – neobsahuje amylózu.

Vláknina – průměrný obsah (3,2 – 6%) je vyšší než u obilovin. Semena tmavší barvy obsahují vlákniny víc; pro potravinářské účely se však využívají spíše odrůdy se světlejšími zrny.

Využití amarantu ve formě listové zeleniny je vhodným zpestřením stravy. Nadzemní část rostliny má 3,5% bílkovin, 0,4% tuku, 6,5% sacharidů, 1,1% vlákniny a 2,6% minerálních látek. Je cenným zdrojem provitamínu A a rutinu. Listy nebo mladé výhonky lze upravit jako špenát, ze sušených listů lze připravit čaj.

Uvedené hodnoty jsou závislé na podmínkách pěstování, zpracování, druhu amarantu atp.

Semena se jí vařená nebo pražená, mají příjemnou oříškovou chuť. Extrudovaná semena se přidávají do cukrovinek, müsli tyčinek, mohou se použít do polévek, zeleninových salátů. Sehnat se dá i amarantový olej.

 

O laskavci se říká, že:

  • podporuje imunitu
  • zlepšuje trávení
  • zvyšuje odolnost proti stresu
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • podporuje růst svalové hmoty

 

Víte, že…

  • má nízký glykemický index: cukr se uvolňuje pomalu a zasytí na delší dobu
  • je vhodnou potravinou při redukční dietě (oproti pšenici má méně jednoduchých cukrů a více vlákniny)
  • uvařený laskavec má po vystydnutí rosolovitou konzistenci, čehož se dá využít při přípravě džemů, ale hodí se i k zahuštění polévky
  • na rozpálené pánvi puká podobně jako popcorn – používá se ke zdobení salátů nebo do müsli
  • lidově se nazývá „kočičí ocas“ nebo „květ milosti“
  • aztécké ženy prý připravovali nejen medové těsto, ale pro obřadní účely také z krve lidských obětí
  • připisuje se mu magická schopnost přivolat lásku. Dívky proto laskavec zapékaly do sladkého pečiva.

 

V našem sortimentu najdete například:

Crispins BIO Amarantový křehký plátek 14ks

Amarantové lupínky mořská sůl 65g